Pyetja
Një makinë me masë 750kg niset në semafor. Në fund të 100m të para ajo ka mbërritur shpejtësinë 12m/s. Gjatë kësaj kohe, motori i saj prodhon një forcë tërheqëse mesatare prej 780N dhe fërkimi mesatar është 240N.
- Llogaritni punën e kryer mbi makinën nga motori i saj.
- Llogaritni punën e kryer mbi makinën nga forca e fërkimit.
- Llogaritni rritjen e energjisë kinetike të makinës për 100m e para me anë të formulës .
- Shpjegoni nëse rezultatet e marra pajtohen me ligjin e ruajtjes së energjisë.
Zgjidhja
Puna llogaritet si prodhim i forcës tërheqëse me distancën:
$$W_m = F_t \cdot d$$
$$W_m = 780 \text{ N} \cdot 100 \text{ m} = 78 \text{ } 000 \text{ J} = 78 \text{ kJ}$$
Puna e fërkimit llogaritet si prodhim i forcës së fërkimit me distancën. Duke qenë se fërkimi kundërshton lëvizjen, kjo punë është negative (shndërrohet në nxehtësi):
$$W_f = F_f \cdot d$$
$$W_f = 240 \text{ N} \cdot 100 \text{ m} = 24 \text{ } 000 \text{ J} = 24 \text{ kJ}$$
Edhe 2 hapa deri te përgjigjja
Hapat e tjerë janë falas në aplikacion
Vazhdo nga hapi 3, me shpjegime të detajuara, formula dhe vizualizime interaktive.
Të gjitha ushtrimet e librit, pa asnjë kosto.
