Pyetja
Një motoçikletë që lëviz në një rrugë të drejtë me një shpejtësi përshpejtohet me nxitim $4 \text{ m/s}^2$ duke arritur shpejtësinë $25 \text{ m/s}$ në $5 \text{ s}$.
- Sa ishte shpejtësia fillestare e motoçikletës?
- Sa është zhvendosja e kryer nga motoçikleta gjatë $5$ sekondave?
- Ndërtoni grafikun e shpejtësisë nga koha gjatë këtyre $5$ sekondave.
Zgjidhja
Për të gjetur shpejtësinë fillestare ($v_0$), përdorim formulën e shpejtësisë në funksion të kohës:
$$v = v_0 + at$$Zëvendësojmë vlerat e njohura:
$$25 \text{ m/s} = v_0 + (4 \text{ m/s}^2)(5 \text{ s})$$ $$25 \text{ m/s} = v_0 + 20 \text{ m/s}$$Izolojmë $v_0$:
$$v_0 = 25 \text{ m/s} - 20 \text{ m/s}$$ $$v_0 = 5 \text{ m/s}$$Shpejtësia fillestare e motoçikletës ishte $5 \text{ m/s}$.
Për të gjetur zhvendosjen ($\Delta x$), mund të përdorim formulën:
$$\Delta x = v_0 t + \frac{1}{2}at^2$$Zëvendësojmë vlerat e njohura (duke përdorur $v_0 = 5 \text{ m/s}$ që gjetëm në pikën a):
$$\Delta x = (5 \text{ m/s})(5 \text{ s}) + \frac{1}{2}(4 \text{ m/s}^2)(5 \text{ s})^2$$ $$\Delta x = 25 \text{ m} + \frac{1}{2}(4 \text{ m/s}^2)(25 \text{ s}^2)$$ $$\Delta x = 25 \text{ m} + (2 \text{ m/s}^2)(25 \text{ s}^2)$$ $$\Delta x = 25 \text{ m} + 50 \text{ m}$$ $$\Delta x = 75 \text{ m}$$Zhvendosja e kryer nga motoçikleta gjatë 5 sekondave është $75 \text{ m}$.
Edhe 7 hapa deri te përgjigjja
Hapat e tjerë janë falas në aplikacion
Vazhdo nga hapi 3, me shpjegime të detajuara, formula dhe vizualizime interaktive.
Të gjitha ushtrimet e librit, pa asnjë kosto.