Shkarko aplikacionin falas për zgjidhje të plota
Vlerësuar 4.8 ★ në App Store dhe Google Play · 100,000+ shkarkime
Ushtrimet e këtij mësimi
13 ushtrime
- Ushtrimi 1Ana përzieu 500 g miell me 200 g sheqer për të bërë një kek. Era përzieu 360 g miell me 120 g sheqer për të…
- Ushtrimi 2Teuta paguan 6.5 euro për çdo orë që flet me motrën e saj në Amerikë. Sa euro do të paguajë ajo, nëse flet: 4…
- Ushtrimi 3Një ëmbëlsirë e vogël peshon 89 gramë. Gjeni sa është masa e: 5 ëmbëlsira 12 ëmbëlsira 25 ëmbëlsira
- Ushtrimi 412 libra me ushtrime peshojnë 504 gramë. Gjeni sa është masa e: 6 librave me ushtrime 3 librave me ushtrime…
- Ushtrimi 5Joni paguhet 23.36 euro për 4 orë punë. Sa do të paguhet ai për 12 orë punë?
- Ushtrimi 6Një copë stofi 5 metra kushton 44.95 mijë lekë. Gjeni sa mijë lekë do të kushtojnë 10 m nga ky material. Sa…
- Ushtrimi 7Pesë kuti e kanë masën 800 gramë. Gjeni sa është masa e një kutie. Gjeni masën e 8 kutive.
- Ushtrimi 8Kjo është një recetë për një lloj keku, e mjaftueshme për 4 persona. Sa banane duhen për të përgatitur një…
- Ushtrimi 9Udhëzimet në një shishe me esencë frutash thonë: "Përzieni një pjesë lëng frutash me 6 pjesë ujë." Shkruajeni…
- Ushtrimi 10Një turist këmbeu disa euro me lekë në një bankë. Ai mori 139 lekë për çdo euro. Me sa lekë i këmbeu ai 160…
- Ushtrimi 11Altini pagoi 19.50 euro për 6 pica. Gjeni sa kushtojnë 3 pica. Gjeni sa kushtojnë 21 pica.
- Ushtrimi 1232 fëmijë udhëtuan me autobus për në kopshtin zoologjik. Secili prej tyre pagoi të njëjtën shumë. Pagesa për…
- Ushtrimi 13Tre turistë erdhën në Shqipëri dhe këmbyen eurot në lekë me të njëjtin kurs këmbimi. Ana këmbeu 500 euro dhe…
