Shkarko aplikacionin falas për zgjidhje të plota
Vlerësuar 4.8 ★ në App Store dhe Google Play · 100,000+ shkarkime
Ushtrimet e këtij mësimi
12 ushtrime
- Ushtrimi 11 mollë kushton 240 lekë. Sa kushtojnë 2.5 kg mollë? 500 ml lëng frutash kushtojnë 60 lekë. Sa kushtojnë 1.25…
- Ushtrimi 2Cilët nga grafikët e mëposhtëm shprehin një ndryshore në përpjesëtim të drejtë me një tjetër?
- Ushtrimi 3Grafiku drejtvizor shpreh çmimin e ëmbëlsirave në lidhje me masën (në gram) e tyre. Sa kushtojnë 100 gramë…
- Ushtrimi 4Një shkencëtar testoi rezistencën e telave prej bakri me gjatësi të ndryshme. Rezultatet e eksperimentit janë…
- Ushtrimi 5Ky grafik mund të përdoret për kthimin e një gjatësie nga metra (m) në këmbë (ft) dhe anasjellas. Kthe 6 m në…
- Ushtrimi 6Tabela tregon disa temperatura të njëvlershme në Celsius dhe Fahrenheit. Ndërto një grafik drejtvizor për…
- Ushtrimi 7Një veturë lëviz me shpejtësi konstante prej 90 km/orë. Kopjo dhe plotëso këtë tabelë që shpreh distancën e…
- Ushtrimi 8Një parfum kushton 750 lekë për 50 ml. Kompania e parfumit po planifikon të shesë këtë parfum në shishe me…
- Ushtrimi 9Reklamat shiten online për një vlerë prej 7.5 lekë. Tarifa postare është 2.5 lekë për çdo dërgesë. Kopjo dhe…
- Ushtrimi 10Cilat nga çiftet e mëposhtme të madhësive janë në përpjesëtim të drejtë? Litra dhe gota birre Temperatura e…
- Ushtrimi 11A është çmimi i kafesë në përpjesëtim të drejtë me sasinë që blihet? A është më lehtë t'i përgjigjesh pyetjes…
- Ushtrimi 12Listo gjithçka duhet të bësh për të interpretuar grafikët (si në ushtrimet 3 deri në 5). Mund të fillosh me,…
